Історія Чаньківської ЗОШ І-ІІІ ст. На безмежних просторах Подільської рівнини, на численних пагорбах і низинах розкинулося мальовниче село Чаньків. Роки, десятиліття змінювали і збагачували його славну історію.

/Files/images/DSC_1593.JPG

Під впливом суспільно – політичного руху 60-х років ХІХ століття в країні проходили реформи. Вони торкнулися і освіти в тодішній царській імперії, зокрема початкової та середньої школи. 19 липня 1869 року було затверджено «Положення про початкові народні училища». В тодішніх школах російською мовою викладався Закон божий, читання, письмо, чотири арифметичні дії. Тривалість навчання в школах була 3 роки.

На початку 60-х років в селі Чанькові не було жодної письменної людини, крім попа і дяка.

В 1865 році в Чанькові було відкрито церковно-приходську початкову школу, про що згадується в «Трудах Подольського Церковного историко-археологического общества» під редакцією протеієрея Ю. Сіцінського.

Вчителями початкових училищ мали право бути церковники або ж світські особи. Отже, вчителем відкритої в Чанькові початкової школи був піп Роткевич Никанор.

На той час не було ні приміщення школи, ні навчального приладдя, а тому заняття проходили у попа на квартирі. Першими учнями школи були:

Гайдамашко Пилин Дем'янович

Цюрик Іван Лукич

Галагудза Яків Юхимович

Кардаш Михайло Ананійович

Кутків Матвій

Рейманов Іван

Церква примушувала населення збирати кошти на утримання початкових шкіл. Вартість підручників і письмового приладдя стягувалося з батьків.

У 1882 році в селі Чанькові було побудоване дерев'яне приміщення школи. В приміщенні було 2 кімнати: службова і для занять з дітьми. Парти були трьохмістні. В новому приміщенні школи навчалося 6 дітей, серед них:

Кривоносюк Параска Іванівна

Юрок Тимофій Іванович

Красновський Станіслав Йосипович

Ковальчук Серафіма

Галагудза Марія

Першим світським вчителем школи був громадянин села Чанькова Гайдамашко Пилип Дем'янович.

В 1885 році був проведений перший екзамен і випуск учнів із школи з врученням свідоцтв про закінчення церковнопарафіяльної школи. В кінці 80-х і на початку 90-х років працювали вчителями Чаньківської школи Лопушанський (родом з села Заставля), Кучменко (родом з Дунаєвець), Довгополюк, Корчовий, сестри Спелянські (попові дочки) і інші.

У 1879 році на кошти прихожан з допомогою Новоушицького повіту було збудовано кам'яне приміщення під школу. Це приміщення мало одну класну кімнату і квартиру для вчителя.

В 1898 році в селі Чанькові серед чоловіків письменних були 21%, жінок 12%. У 1909 році в церковно-приходській школі навчалося 52 хлопчики і 15 дівчаток.

В 1910 році земство на прохання громади села відпустило півдесятини землі на толоці, для побудови земської школи. Сільський куркуль Галак заперечив, тому і приміщення не було побудоване. У 1912 році в Чанькові була відкрита земська чотирикласна початкова школа, яка була розміщена в селянських хатах - Юрка Івана, Буяра Івана. Щороку закінчувало земську школу 6-7 учнів. Сильний відплив учнів спостерігався після закінчення 2 року навчання, коли учні оволодівали умінням читати.

З 1917 по 1920 рік школа в Чанькові працювала з перервами, адже це період громадянської війни. В 1921 році до школи прибули вчителі Лагодюк Іван Омельянович і Норовецька, які мали педагогічну освіту. Школа мала 4 класи і нараховувала 28 учнів, серед них:

Яцкова Євдокія

Перепелюк Юхим

Чекман Терен

Куровський Григорій

Танасюк Петро.

Це були перші випускники Чаньківської початкової школи після революції.

В період з 1921 по 1931 роки в селі була проведена велика робота по ліквідації неписьменності дорослого населення. Відсоток грамотності зріс з 16% у 1868 році до 92% у 1931 році.

З 1930-31 навчального року було здійснено обов'язкове навчання на базі початкової школи всіх дітей віком 8-12 років. У 1932 році в селі була організована семирічна школа. Директором цієї школи був Гарбар Павло Андрійович, а з серпня 1933 року директором школи працював Святчик Ананій Іванович. Школа була розташована в 2 приміщеннях. В 1933 році виконком сільської Ради прийняв рішення про передачу приміщення сільської Ради школі. Появилися в школі парти, столи, класні дошки. Перший випуск Чаньківської семирічної школи відбувся в 1935 році.

Серед випускників були:

Севастьянов Петро

Ковальчук Ольга

Іванова Олена

Перепелюк Іван

Пузікова Клавдія

Матвєєв Іван.

Більшість із них навчались потім у Голузобинецькомі зоотехнічному технікумі,

В 1937 році директором школи працював Олійник Дмитро, Тоді ж було передано школі найкращу споруду в селі "літерний будинок", в якому нараховується 9 кімнат і великий коридор. До 1940 року в селі було завершено обов'язкову семирічну освіту дітей 7-15 років. В 1941 році школа була спустошена і припинила свою діяльність на період війни. В 1947 році знову почала працювати в селі семирічна школа, директором якої був Камінський Іван Герасимович, а вчителями Чекман М.І., Юркова Н.Т., Карбовська В.І.

Минали роки. Життя людей ставало більш культурним і заможним. В 1952 році була організована середня школа, яка нараховувала 350-360 учнів. Чаньківчани одержали можливість здобути середню освіту на місці. Хоч і в 1961 році середня школа була реорганізована у восьмирічну, але при школі постійно працювали вечірні 9-10 класи сільської молоді. Директором був Галушко О.З.

В 1967 році було розпочато будівництво нової школи, яке закінчилось в 1974 році. Директором школи стала Перепелюк Олена Юхимівна, яка очолювала її до 1999 року.

З 1999 - 2011 рік директором Чаньківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів був призначений Олійник Віталій Іванович.

3 2011 року директором Чаньківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів призначений Кордон Анатолій Михайлович

У житті кожного є момент, коли необхідно прийняти для себе одне з найважливіших рішень – вибрати справу до душі, за покликанням. Вступ до самостійного трудового життя іноді недаремно називають другим народженням. Адже від того, наскільки правильно зроблено вибір професії, залежить суспільна цінність людини, її місце серед людей, радість і щастя. Відомий український педагог і психолог К.Д.Ушинський писав: «Якщо ви вдало виберете працю і вкладете в неї свою душу, то щастя саме вас знайде». Більшість учнів нашої школи саме так і зробили. Адже серед чаньківських випускників є: науковці, лікарі, учителі, агрономи, зоотехніки, військовослужбовці, політичні діячі. Є і такі, яких знає весь світ. Це: Чекман І.С. – академік Нью-Йорської академії наук, член-кореспондент НАН і академії медичних наук України, професор, завідувач кафедри фармакології Київського національного медичного університету

ім. І.Богомольця; сьогодні покійна Герой Соціалістичної праці – Антонова Б.П.; кандидат педагогічних наук, доцент Кам‛янець-Подільського національного університету – Дмітрієв С.М., кандидат медичних наук, викладач Буковинської медичної академії – Кардаш В.Е., світлої пам‛яті покійний мер м. Хмельницького – Чекман М.К.

Після реформування школи у загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів в 1994 році, повну загальну середню освіту здобули 202 випускники. Серед них: 17 учителів, 3 інженери, 9 військовослужбовців, 8 бухгалтерів, 3 юристи, 5 працівників органів внутрішніх справ, 3 ветеринари, 5 економістів, 14 лікарів. А 55 випускників ще навчаються у вищих навчальних закладах.

В 2011 - 2012 навчальному році в школі навчається 112 учнів, працює 21 вчителі.

Кiлькiсть переглядiв: 694

Коментарi

  • Nik

    2016-08-20 23:01:29

    Myk...